Nephrolepis biserrata, en kæmpe indendørs bregne

Nephrolepis biserrata

Bregnen Nephrolepis biserrata i potte
Bregnen Nephrolepis biserrata i potteKredit: Emily Farmplantsandseeds
Blad af kæmpebregnen Nephrolepis biserata
Blad af kæmpebregnen Nephrolepis biserataKredit: Forest & Kim Starr
Sår på Nephrolepis biserrata
Sår på Nephrolepis biserrataKredit: Mokkie
Nærbillede af et kæmpebregneblad
Nærbillede af et kæmpebregnebladKredit: Trap Hers
Placeringer
Sol, Halvskygge
Hårdførhed (USDA)
11b (7,2°C ≤ T° < 10°C)
Livscyklus
Flerårig
Løvværk
Stedsegrøn
Familie
Nephrolepidaceae
Slægt
Nefrolepis Nephrolepis
Art
Nephrolepis biserrata
Indhold
I de fire verdenshjørner, i de varme, fugtige zoner i Afrika, Asien og Amerika, vokser en XXL-bregne: Nephrolepis biserrata. Med sine gigantiske, indskårne blade giver denne stueplante liv til store rum, der er lidt for tomme.

Hvordan kan du genkende Nephrolepis biserrata?

Nephrolepis biserrata er en epifytisk eller jordbunden bregne. Det er en opretstående staude, som bliver mellem 60 og 120 cm høj.

Den vokser fra et brunt rhizom dækket af skæl. Gulbrune bladstilke, der er 40 cm lange, bærer løvet.

De lancetformede blade kan blive op til to meter lange i naturen. Men indendørs bliver de sjældent over en meter. De er blødt grønne og dækket af hår på undersiden. Bladene sidder på hver sin side af strået. De er op til to centimeter brede og fem til femten centimeter lange.

Nephrolepis biserrata har ikke brug for blomster eller frø for at formere sig. Den nøjes med runde sori, der sidder på rad og række på undersiden af bladene.

Ligesom boston bregne og fiskehale-bregne er Nephrolepis biserrata ikke giftig for mennesker eller dyr. Du kan bruge den i din indretning, selv om du deler stue med hund, kat eller små børn.

Vores plejeråd

Nephrolepis biserrata er letplejede planter. Så længe de er beskyttet mod sol og kalksten. For at holde din bregne flot i årevis skal du placere den bag et nordvendt vindue og vande den med regnvand.

VandingVanding

Din Nephrolepis biserrata har brug for meget vand. Men du kan lade jorden tørre på overfladen mellem to vandinger.

Planten tåler ikke kalk. Det er bedst at vande med regnvand ved stuetemperatur. Hvis du ikke har det, kan du bruge kildevand eller filtreret vand.

Glem ikke at tømme det vand, der stagnerer i bunden af krukken eller underkoppen. Det kan få rødderne til at rådne og slå din Nephrolepis biserrata plante ihjel.

BrumiseringBrumisering

Nephrolepis biserrata elsker luftfugtighed. Sprøjt deres blade for at øge luftfugtigheden og forhindre skadedyr i at invadere.

PottePotte

Om foråret skal du flytte din Nephrolepis biserrata til en større potte, så den kan fortsætte med at vokse.
Skaf dig en potte med huller i bunden. Nephrolepis biserrata vokser hurtigt. Tøv ikke med at vælge en model, der er to eller tre størrelser større end den forrige.

Dæk bunden med lerperler til dræning. Hvis du foretrækker at bruge grus eller småsten, skal du sikre dig, at de ikke er kalkholdige.

Hæld derefter et lag pottejord i. I butikkerne kan du finde substrat til bregner, som er helt velegnet. Men du kan også lave dit eget dyrkningssubstrat ved at blande lyngjord, sand og pottejord til grønne planter.

Plant Nephrolepis biserrata i midten, og pas på ikke at beskadige rødderne. Fyld mere pottejord på og tryk det let sammen. Vand planten for at fremme roddannelsen og fjerne luftbobler.

For at øge luftfugtigheden kan du lægge et lag fugtige lerperler i bunden af skålen eller krukken.

GødskningGødskning

Du kan stimulere udviklingen af din plante i vækstfasen, om foråret og sommeren, med gødning.
Tilskynd væksten af din Nephrolepis biserrata med en flydende gødning til grønne planter.

Overhold den mængde, der er angivet af producenten. Overdosering kan skade din bregnes skrøbelige blade og rødder.

StørrelseStørrelse

Ryst din bregne for at fjerne eventuelle døde blade.

Fjern derefter de tørre blade med en beskæresaks eller en ren, skarp saks.

Fjern også eventuelle behårede jordstængler, der kommer op fra overfladen.

SkæringSkæring

Klipning udføres i den stærke vækstfase, generelt i foråret og den tidlige sommer.
Hæld en bund af lerkugler i en perforeret potte. Tilsæt derefter pottejord til grønne planter, blandet med sand (to tredjedele pottejord til en tredjedel sand).

Plant din stikling i midten. Vand generøst, indtil vandet løber ud gennem drænhullerne.

Sygdomme/trusler

Information

Livscyklus
Flerårig
Løvværk
Stedsegrøn
Placeringer
SolHalvskygge
Substrat
Humusjord
Tags
GuldsmedSoiffarde
Oprindelser
SydafrikaSydasienSydøstasienNordamerikaMellemamerika
Hårdførhed (USDA)
11b (7,2°C ≤ T° < 10°C)
Bladfarve
Lysegrøn

Opdag planter fra samme familie

Monstera
Monstera - Planteguide!
Åbn

Download appen!

  • Påmindelser tilpasset vejret
  • Nye plejeguides med jævne mellemrum
  • Fotoidentifikation

App Store 4.2 Play Store 4.4